Etusivu Tuotteet Lasten apuvälineet Lasten kävelytelineet R82 Crocodile -kävelyteline

R82 Crocodile -kävelyteline

R82 Crocodile edustaa merkittävää edistystä lasten kävelyn apuvälineissä. Erityislapsille suunniteltuna kävelytelineenä se on kehitetty mahdollistamaan suuremman itsenäisyyden ja vapauden. Crocodile on monipuolinen, posteriorinen kävelyteline, joka on suunniteltu tukemaan ja lisäämään lapsen liikkumismotivaatiota.


R82 Crocodile on posteriorinen kävelyteline

R82 Crocodile -kävelyteline ohjaa lasta seisomaan ja kävelemään suoremmin rungon asettuessa kävelijän taakse. Kevytrakenteisen muotoilunsa ansiosta sen käyttö ja ohjaaminen ovat helppoa, mikä takaa vakaan kävelytuen lapselle. Crocodilessa on korkeussäädettävä ylärunko ja kahvat, joiden korkeutta ja leveyttä voidaan säätää lapsen tarpeen mukaan. Monisäätöisten kahvojen asettaminen kehon lähelle antaa parempaa tukea ja vakautta.

Laajan lisävarustevalikoiman lisäksi Crocodilea voi säätää helposti lapsen tarpeiden ja kasvun mukaisesti. Eri pyörävaihtoehtojen ansiosta se sopii sekä tasaisille sisäpinnoille että epätasaisempaan ulkomaastoon, mikä tekee siitä täydellisen kumppanin arjen seikkailuihin. Crocodile kasvaa lapsen mukana tarjoten luotettavan ratkaisun, joka rakentaa itseluottamusta ja tukee liikkumista lapsen ensiaskeleista lähtien.

Crocodilen säädettävyys ja helppokäyttöisyys tekevät siitä luotettavan kävelynharjoitteluvälineen. Sen huolellisesti suunniteltu muotoilu, turvallisuusnäkökohdat ja muunneltavuus tekevät siitä oivallisen apuvälineen laajalle käyttäjäkunnalle.

Seikkailuihin sisällä ja ulkona

R82 Crocodile kävelytelinettä on saatavilla kahtena eri versiona: Crocodile, jota on saatavana neljässä eri koossa ja Crocodile AT (All-Terrain), jota on saatavilla kolmessa eri koossa. Näiden kahden mallin pääero on pyörissä, jotka mahdollistavat lapsen leikit ja osallistumisen kaikenlaisiin puuhiin vaikka parkettilattialla tai hiekkapoluilla.

Crocodilen koot 0, 1, 2 ja 3 on varustettu pienemmillä ja kapeammilla pyörillä, mikä tekee niistä sopivia sisäkäyttöön tai tasaisilla pinnoilla kulkemiseen. Crocodile AT:n koot 1, 2 ja 3 on varustettu suuremmilla pyörillä, jotka helpottavat liikkumista monenlaisilla pinnoilla. Crocodile on siis kelpo valinta tukemaan lapsen ensimmäisiä askeleita tai myöhempiä elämänvaiheita. Se on loistava kumppani arjen seikkailuihin.

Turvallinen joka tilanteessa

Maailmaa tutkiessa turvallisuus on ehdoton ykköstavoite. Crocodile-kävelytelineessä tällä tarkoitetaan esimerkiksi takapyörien lukitusta, joka estää telinettä rullaamasta taaksepäin. Lukituksen ollessa päällä se sallii laitteen liikkumisen vain eteenpäin. Tämä on erittäin tärkeä turvaominaisuus lapsille, joilla on heikko tasapaino tai vaikeuksia hallita tasapainoaan, sillä se estää telineen liikkumisen tahattomasti taaksepäin esimerkiksi siirryttäessä siihen.

Crocodilessa on vakiovarusteena myös etupyörien suuntalukitus ja takapyörien pyörivyyden säätö, joilla hidastetaan ja rauhoitetaan kävelyä tarvittaessa.  Lisävarusteena saatavat käsijarrut sekä kiinteät tai käännettävät kaatumisenesteet tuovat lisäturvaa, mikä takaa turvallisen ja vakaan apuvälineen lapsellesi. 

Crocodilen voi helposti taittaa kokoon, vaikka siihen olisi asennettu istuin ja muita lisävarusteita, mikä tekee siitä kätevän kuljettaa mukana.

Lisävarusteet kävelytelineeseen

Sekä Crocodileen että Crocodile AT-malliin on saatavilla erilaisia lisävarusteita tukemaan kävelijän asentoa tai avustamaan avustajaa. Yksi yleisimmin käytetyistä lisävarusteista on istuin, jonka voi taittaa pois tieltä kävelyn aikana ja laskea alas, kun halutaan istahtaa. Vartalon, lantion ja selän asentoa tukemaan on saatavana erilaisia tukia, kuten myös muutamaa erilaista käsikahvojen väliin kiinnitettävää tartuntatankoa.

Kävelytelineeseen on saatavana lisätueksi kaksi erilaista kangasistuin-/haaravyömallia lapsille, jotka väsyvät helposti tai tarvitsevat muuten lisätukea pystyasennossa seisomiseen ja kävelyyn. Kevyempi kangasistuinmalli on tarkoitettu käytettäväksi ainoastaan yhdessä Crocodilen selkä- ja sivutuen kanssa, kun taas toinen malli toimii sellaisenaan peruskokoonpanolla olevan Crocodilen kanssa.

Pehmustetut kyynärvarsituet antavat lisätukea yläraajoihin tukeutumiseen silloin, kun suorin käsin käsikahvoista kiinnipito ja niihin tukeutuminen on hankalaa. Vakiona olevien käsikahvojen päihin on saatavana käsien otteen eteenpäin liukumista estävät nupit.

Tekniset tiedot

CrocodileKoko 0Koko 1Koko 2Koko 3
Käsikahvan pituus190 mm190 mm190 mm250 mm
Käsikahvan leveys25 mm32 mm32 mm 32 mm
Korkeus lattiasta käsikahvaan300–610 mm420–710 mm560–850 mm740–1025 mm
Käsikahvojen väli100–250 mm190–350 mm240–420 mm330–480 mm
Rungon pituus640 mm720 mm840 mm870 mm
Rungon leveys580 mm630 mm690 mm690 mm
Max.käyttäjän pituus1050 mm1150 mm1500 mm1800 mm
Takapyörien koko30×200 mm30×200 mm30×200 mm30×200 mm
Etupyörien koko 28×140 mm28×140 mm28×140 mm28×140 mm
Max. käyttäjän paino30 kg30 kg45 kg80 kg
Paino6,1 kg6,4 kg6,8 kg11,3 kg
Crocodile ATKoko 1Koko 2Koko 3
Käsikahvan pituus190 mm190 mm250 mm
Käsikahvan leveys32 mm32 mm 32 mm
Korkeus lattiasta käsikahvaan460–750 mm600–890 mm780–1065 mm
Käsikahvojen väli190–350 mm240–420 mm330–480 mm
Rungon pituus780 mm900 mm930 mm
Rungon leveys660 mm700 mm720 mm
Max.käyttäjän pituus1190 mm1540 mm1840 mm
Takapyörien koko55×290 mm55×290 mm55×290 mm
Etupyörien koko 50×190 mm50×190 mm50×190 mm
Max. käyttäjän paino30 kg45 kg80 kg
Paino8 kg8,4 kg12,8 kg

Lisämateriaalit

R82 Crocodile -kavelyteline -esiteAvaa PDF
R82 Crocodile -kävelyteline -käyttöohjeAvaa PDF
R82 Crocodile -kävelyteline -vaatimuksenmukaisuusvakuutusAvaa PDF
R82-lisävarusteet-vaatimuksenmukaisuusvakuutusAvaa PDF
R82 Active boy in Crocodile All-Terrain variant -videoKatso video
R82 Crocodile AT – How to fold the Crocodile -videoKatso video
R82 Crocodile – FoldingKatso video
R82 Crocodile – How to mount the hand brake kit -videoKatso video
R82 Crocodile – How to mount the drum brake kitKatso video
R82 Crocodile AT – How to mount the decelerating hand brake kit -videoKatso video
R82 Crocodile AT – How to mount forearm supports and hand brakes -videoKatso video
R82 Crocodile – Adjust the height and the handels.Katso video
R82 Crocodile – How to make different adjustments to the wheels -videoKatso video
R82 Crocodile – Starter kit -videoKatso video

Ota yhteyttä

Voit olla suoraan yhteydessä tiimimme jäseniin. Voit myös jättää meille viestin oheisella lomakkeella, soittaa meille tai lähettää sähköpostia.

Asiakaspalvelu ja tilaukset

Arkisin klo 8-16

Minna Knuuttila

Tuotepäällikkö

"*" näyttää pakolliset kentät

Kenttä on validointitarkoituksiin ja tulee jättää koskemattomaksi.
Nimi*